Четверг, 28.03.2024, 16:18
Меню сайта
Категории каталога
Мои статьи [102]
Форма входа
Поиск
Друзья сайта
Статистика

Онлайн всего: 1
Гостей: 1
Пользователей: 0
Наш опрос
Відвідайте Канівський історичний музей
Всего ответов: 98

Каталог статей

Главная » Статьи » Мои статьи

Золото гайдамаків

Золото гайдамаків

Найбільші скарби Черкащини заховані на Уманщині.

Всупереч думкам, що найцінніші скарби України розкидані по всій країні, відомий далеко за межами України історик Дмитро Калюжний впевнений, що в уманській землі сконцентрувалися найбільші скарби козаків, поляків і євреїв. І що три десятки скарбів, котрі за старовинним друкованим "Сказанием о кладах войска Запорожского" заховані на місці старої уманської фортеці – лише маленька частинка багатств, котрі ховає земля. На його думку, відомий на всю Україну скарб гайдамаків із 12 казанів і трофеї запорожців зариті саме тут. Як доказ – історія знайдених скарбів у місцевому краєзнавчому музеї. Записи у його фондовій книзі свідчать, що золото і гроші знаходили всюди… Їх викопували на городах, при зведенні будинків та просто провалюючись у підземелля.

Костьол береже польську скарбницю

Найочевидніший факт, який запам’ятав Дмитро Калюжний, – це провалля біля польського костьолу у самому центрі Умані. У середині дев’яностих будували шестиповерховий будинок податкової адміністрації. І від двигтіння землі з’явилось провалля неподалік великого польського костьолу, котрий нині є картинною галереєю. Двоє хлопчаків проскочили всередину і дістали звідти дорогущу ікону та кілька монет. Проте коли один знепритомнів неподалік входу, його витягнули і будівельники засипали вхід. Дмитро Пилипович знайшов хлопця, котрий пройшов по підземному ходу далі. Він розповів, що вийшов у велику підземну залу, у центрі якої стояла неначе велика труна. А на стінах у нішах висіли ікони. Одну із яких і вдалось поцупити. Коли ж дослідник почав вивчати історичні документи, з’ясував, що польський ксьондз, котрий правив у цьому костьолі, немов привид, з’являвся перед парафіянами просто "із повітря" – між його будинком та костьолом був хід. Дехто із дослідників історії навіть був упевнений, що там був і підземний костьол, де правили таємні ритуали. Можливо, його і побачив уманський хлопчина.

Ленін ховає скарб козаків…

Один із найбільших скарбів, на думку дослідника, ховається… під монументом Леніна у центрі Умані. Про це навіть збереглись письмові свідчення. Коли його встановлювали, то рили глибокий котлован. І на глибині 5 метрів ковш стукнувся об кришку. Проте підняти її не змогли – буквально через п’ять хвилин до будівельників під’їхала машина, і з неї вийшли працівники КДБ. Оглянувши котлован, вони заборонили рити далі і розпорядились залити все бетоном. Так у центрі Умані з’явився монумент Леніна, котрий стоїть просто над можливим скарбом. "До нього ще можна підібратись, – розповідає дослідник, – від будинку Рад через майдан на глибині 8 метрів проходить підземний хід. Через нього можна пройти і дістатись туди. А ще краще зняти пам’ятник і дістати зверху".

…А фундамент заводу – 12 казанів золота гайдамаків

Проте якщо іншими скарбами ніхто не переймається, то скарб гайдамаків намагалось шукати багато "чорних археологів". За історичними документами, коли гайдамаки взяли Умань, вони назбирали 12 казанів золота і срібла. Коли ж російська армія їх розбила, ніяких коштовностей не знайшли – вони залишились у таємному місці в Умані. Але у якому, історія мовчить.

"Очевидно, вони заховані на території стародавньої уманської фортеці, – впевнений Дмитро Калюжний. – Козаки, найімовірніше, скористались численними розгалуженими підземними ходами, куди й стягнули усі коштовності. Про це свідчать і спогади одного будівельника, котрі записали міліціонери". Коли будували корпус заводу "Мегомметр", екскаватор зачепив підземний хід. Так сталось, що завод будувався якраз на межі старої фортеці і від неї ішли ходи до навколишніх річок, аби можна було взяти води. Коли екскаваторник зайшов до підземного ходу, він побачив багато казанів, їх було близько дванадцяти. Будівельник, котрий свідчив міліції, зайшов разом із екскаваторником. Але через роботу іншого екскаватора неподалік, хід почав завалюватись. Чоловіки із нього вибігли і за хвилину він обвалився повністю. Екскаваторник розповів іншим робітникам, що там, мабуть, заховане золото. Проте уже наступного дня він не вийшов на роботу. А міліція оголосила розшук…

Підготував: Костянтин ПАДЕЦЬКИЙ
Джерело: "Прес-Центр"
Категория: Мои статьи | Добавил: kaniv-museum (15.01.2008)
Просмотров: 1735 | Комментарии: 2 | Рейтинг: 0.0/0 |
Всего комментариев: 0
Имя *:
Email *:
Код *: