Воскресенье, 04.06.2023, 00:31
Меню сайта
Категории каталога
Мои статьи [102]
Форма входа
Поиск
Друзья сайта
Статистика

Онлайн всего: 1
Гостей: 1
Пользователей: 0
Наш опрос
Відвідайте Канівський історичний музей
Всего ответов: 98

Каталог статей

Главная » Статьи » Мои статьи

Віктор Тригуб - редактор «Музеїв України»: рейтинг музейних скандалів

Віктор Тригуб - редактор «Музеїв України»: рейтинг музейних скандалів

Експерти не можуть згадати такої кількості конфліктів у музейній галузі, як нині. Схоже, нова владна команда не розуміє впливу  музейних закладів на суспільне життя. А музеї у будь-якій країні, це символ цивілізованого ставлення до минулого, історії, древніх знань… Перша пікантна ситуація виникла вже в день інаугурації нового президента – вибухнув скандал з подарованим фальшивим перснем. Далі події почали викликати все більший резонанс – чого варта лише історія з арештом СБУ директора музею «Тюрма на Лонцького», обшуками у закладі… Почалася ревізія матеріалів про козацтво, УНР, ОУН-УПА, Голодомор. Активізувалися попи одіозної УПЦ МП, які стахановськими темпами почали забирати культові споруди зі складу заповідників і музеїв… Часопис «Музеї України» навіть визнав цю церкву найбільшим ворогом українських музеїв. Скоріш за все, найближчим часом ми станемо свідками бурхливих подій довкола музеїв. Саме про це і говоримо з головним редактором журналу «Музеї України» Віктором Тригубом.

-Пане Вікторе, чому тиха і консервативна музейна галузь опинилася в епіцентрі багатьох гучних резонансних подій? В чому причина?

-Перш за все через недостатню увагу держави! Державні музеї опинилися поза зоною уваги і турботи відповідних державних органів. Фактично у нас ніхто персонально не відповідає за стан справ у велетенській і дуже важливій музейній галузі! Колеги-журналісти підтвердять як важко знайти когось у Мінкульті, хто міг би фахово поговорити про проблеми музеїв, пояснити конфліктні ситуації, взяти на себе відповідальність. Все розпорошено між якимись незрозумілими структурами. Ми вже кілька років вимагаємо створити повноцінний Державний комітет музейної справи України! От хай би вони і взяли на себе відповідальність за музеї – контролювали, вчили, допомагали, розробляли методику, реєстрували… Давно час прийняти закон про недоторканність землі, приміщень, колекцій державних музеїв з жорсткою кримінальною відповідальністю за порушення! Тоді моментально все нормалізується. На цей же Держкомітет покласти  розшук і повернення культурних цінностей України за кордоном, залучивши до процесу МЗС. Оце і є справжній, а не косметичний шлях реформ галузі. Все інше – просто розмови.

-Ви часто згадуєте, що у нас відсутній закон про реституцію. Це добре, чи погано?

-Реституція – повернення власності колишнім господарям. Цей процес актуальний лише на пострадянському просторі, де починаючи з 1917 року, стався значний перерозподіл землі і майна. Пройшло багато років. Змінилися цілі покоління. Нині практично неможливо встановити, що кому належало. Виникло аж дуже багато нащадків. На колись приватних землях побудовано цілі міста. Будівлі багато разів змінили господарів. Тому, починати процес реституції нині недоцільно! Більше того, це злочинно! Черговий незрозумілий переділ просто спровокує нову громадянську війну! Відповідно, процес передачі музейних приміщень церкві, у нашому конкретному випадку близькій до влади УПЦ МП є повністю незаконним! Ця церква не є правонаступником тих релігійних організацій, які діяли до 1917 року! Вона взагалі створена вже у Незалежній Україні! Як і РПЦ, фактично зібрана сталінськими спецслужбами на потребу політичному моменту. Тому, говорити про якусь законність процесу безкоштовної передачі державного музейного майна, приміщень якійсь церкві, може лише юридичний невіглас! Нагадую, що церква у нас відділена від держави! І це дуже правильно! Я, особисто, поспілкувавшись з різноманітними попами, став переконаним атеїстом. То що, мені, використовуючи діряве релігійне законодавство, зареєструвати церкву атеїстів і й собі почати вимагати передачі культових приміщень, які знаходяться у державній музейній власності? Розумієте, як легко довести ситуацію до абсурду? Між тим, нинішня влада продовжує безкоштовно передавати своїй кишеньковій церкві музейні приміщення, порушуючи все, що можна! Якби у нас реально діяла прокуратура, спецслужби, можна було розпочати і вже завершити судом добру сотню справ релігійних прихватизаторів! Якщо передаєте церкві об’єкти, вартість яких складає мільярди гривень, то хоч компенсацію знімайте! А то лише чуємо плач чинуш про порожній бюджет, а тут такі щедрі подарунки! Це ж звичайна корупція! Передачу музейних приміщень цервам слід негайно жорстко заборонити! У виняткових випадках, після вивчення питання, здійснювати це лише за солідну грошову компенсацію і переселяти музеї у спеціально побудовані для них церквою приміщення!

-Прокоментуєте події у Лаврі?

-Там практично нічого коментувати. Є незаконні, абсурдні вимоги і злочинні дії з самозахвату приміщень заповідника вкрай знахабнілими попами! Прикро, що до цього злочину приєдналися деякі чиновники. Чотири музеї, що мають світову славу, історію, вирішили просто знищити! Десятки тисяч експонатів ризикують опинитися мало не на вулиці у ящиках! Вже маємо приклад елегантного знищення Музею історії Києва. Що, збільшимо список? Ми вимагаємо знайти тих «консультантів», які пролобіювали фактично злочинну постанову цілого уряду, про виселення музеїв протягом двох тижнів! Порушити проти них кримінальну справу і демонстративно покарати! Це яскрава культурологічна антиукраїнська диверсія! І уряду Азарова після цього слід колективно подати у відставку! Хоча, знаючи їх моральний і інтелектуальний рівень, можна лише тішитися з їх аморальності і безтолковості, з якої вже сміється світ. Якщо міністри, що все життя прожили в Україні, не те що українську мову не можуть вивчити, а навіть нормально прочитати текст з папірця, то це вже діагноз… Які музеї!

-Ваш часопис розповсюдив заяву про тривожну ситуацію у легендарному Нацзаповіднику у Переяславі. Що там відбувається?

-Тихе, планомірне знищення Національного історико-етнографічного заповідника «Переяслав». Спершу для чогось усунули від управління корифея музейної справи, творця музеїв, Героя України Михайла Івановича Сікорського. Призначили вченого секретаря Віктора Ткаченка в.о. генерального директора. Тримали у підвішеному стані кілька років. Хай тепер колишній міністр культури Вовкун пояснить, чому так і не призначив директора?! Адже, ніяких конфліктів тоді у заповіднику не було. Нова влада, незрозуміло чому, швиденько затверджує нового директора, колишнього бізнесмена, без відповідної освіти, досвіду, з сумнівною репутацією. І відразу знищується музей у Михайлівській церкві, яка разом із дзвіницею переходить безкоштовно і без усіляких умов вже сумновідомому Московському патріархату! У ящиках опиняється 30000 унікальних експонатів, які скинули у непристосоване приміщення, де вони дуже швидко просто згниють! Колектив повстав. Створюється комітет порятунку заповідника, пишуться листи, заяви, влада демонстративно мовчить. Почався жорсткий внутрішній конфлікт. Порушено ритм музейної роботи. Почалися крадіжки. Зрозуміло, що нового директора з таким негативним іміджем слід терміново замінити професіоналом із складу колективу, повернути того ж В.Ткаченка, якого чомусь звільнили. Не можна так гратися із скансеном світового рівня, який давно став візитівкою України! Ми спробували отримати якісь коментарі у Мінкульті. Ніхто не хоче говорити на цю тему. Ні винних, ні ініціаторів отого неподобства у Переяславі нема! Хоча заповідник напряму керується Міністерством! Чекаємо реакції особисто міністра! Переяслав треба терміново рятувати!

-Ви причетні і до розслідування конфлікту у Національному музеї народної архітектури і побуту України у Пирогові. Які проблеми там?

-Найбільший скансен Європи, гордість держави тихо занепадає! Музей увійшов у холоди абсолютно непідготовленим після минулої зими! Поїдьте, подивіться – вітряки з обламаними крилами, провалені стріхи хат, перекошена крупорушка, зруйнований безцінний водяний млин, лазня… Особливу тривогу викликає стан найстарішої у Європі дерев’яної хати! Над нею терміново слід побудувати павільйон, підвести фундамент… На жаль, нікому! Керівництво Національної академії наук України, якій належить музей і 130 гектарів столичної землі, якось не дуже переймається тими проблемами! Чомусь на відповідальну посаду директора призначили 66 річного ужгородського пенсіонера, без відповідного досвіду, скандальною репутацією. У людини одне бажання – отримати київську квартиру і спокійно жити. Який музей?! Відповідно, відразу почався конфлікт із молодими заступниками, частиною колективу. Музейна робота перетворилася на інтриги і підстави. Хтось когось незаконно звільняє, виносить догани. Інші поновлюються через суд… За літо не здійснювалося ремонтних робіт. Один відомий благодійний фонд намагається подарувати музею 15 млн грн. на термінову реконструкцію, але рада старійшин-пенсіонерів, якій нині належить влада, не здатна навіть написати план…

 Скансен перетворюється на центр етнографічних кабаків і зйомочну площадку для сумнівних напіверотичних фільмів. Про це постійно пише преса. Однак, колись шанований академік Жулинський, який може виправити патову кадрову ситуацію, фактично самоусунувся від нормалізації роботи музею, впавши у безкінечну наукову нірвану. У той час як в музеї працюють слідчі групи МВС, прокуратури, СБУ, податкової, порушуються кримінальні справи… Дивна позиція академіка… Очікуємо продовження цього ганебного для іміджу держави скандалу…

-Ще одна гаряча точка – Будинок офіцерів на Печерську у Києві…

-Національний військово-історичний музей України. Це один з кращих військових музеїв як України, так і Східної Європи. По суті, то методологічний центр всіх армійських музеїв. Унікальні експозиції, професійний колектив, досвідчений директор-патріот полковник Віктор Карпов, який музей і створив. Нам кілька разів доводилося писати про рейдерські атаки на філії музею в Криму – славнозвісна база підводних човнів у Балаклаві. Допомагати відбиватися від захоплення філії на Волині. Популяризували єдиний у світі музей Ракетних військ під Первомайськом. Був гучний конфлікт з колишнім керівництвом військової розвідки, яке намагалося мало не силовими методами захопити кілька сотень метрів музейної площі на Печерську. Тоді скрізь перемогли. І знову є нестримне бажання відхопити музейне приміщення у центрі! Цього разу стати сусідами Національного музею хочуть клерки з прес-служби Міноборони! Їм тісно… Ну скільки ще це неподобство буде тривати? Адже, музей створено для людей! Туди може зайти кожен! У той час, як чиновники наглухо забарикадуються, почавши перебирати нікому не потрібні папірці, поступово перетворять музей в маленьку кімнатку бойової слави… Ці процеси нам добре відомі… Ще раз звертаємося до Міністра оборони, керівництва Генерального штабу – залиште єдиний справді боєздатний підрозділ, гордість армії, у спокої! Краще зробіть щось для підтримки музею!

-Сумна картина… Ми ж говоримо про всім відомі музеї світового рівня! Можна лише уявити, які проблеми долають маленькі заклади у регіонах! Мабуть, то тема для окремої довгої бесіди…

-Не все так погано! У нас прекрасні музеї, де зберігаються потужні колекції. Кожний музей має свої таємниці, родзинки, несподіванки! Відвідуйте музеї! Приводьте туди дітей, молодь! Адже, то дуже важливий сегмент виховання! А проблеми і незгоди ми якось спільно з громадою подолаємо! Ми повинні пишатися нашою історією, якою б складною вона не була! Бо то наша історія! Наше минуле! І Україна переможе!

Н.Іванченко, для агенції CanadaUA-news
Категория: Мои статьи | Добавил: rostik (01.12.2010)
Просмотров: 3373 | Комментарии: 3 | Рейтинг: 0.0/0 |
Всего комментариев: 1
1 Samantha  
0
Posts like this make the inteenrt such a treasure trove

Имя *:
Email *:
Код *: