Акція «Розкажи про рідне село!»
Переважна більшість українців або народилися, або живуть в селах. Там, серед полів, лісів, лугів триває своє, не дуже зрозуміле сторонньому життя. Відходять покоління, приходять нові…
Що ми знаємо про своє село? Чи дослідили його історію? Чи розповіли про видатних людей? Чи поставили і вирішили проблеми?
На жаль, віддаленість від великих міст, ЗМІ ізолює сільські населенні пункти. Преса більше пише про те, що видно з редакційного вікна…
Гігантська армія людей, народжених в селах, перебралася до великих міст, зробила кар‘єру, чогось досягла в житті. На малій батьківщині буваємо все рідше – справи, сім‘ї, клопоти… З батьками можна мало не щодня говорити за пільговим тарифом з мобільного… Відриваємося…
Постійно мандруючи селами, відвідуючи музеї, спілкуючись з цікавими людьми, піймав себе на думці, що суспільство занадто урбанізувалося, зациклившись на мегаполісах. Заклики піднімати село, реформувати, залишаються на тих трибунах, звідки їх виголошують.
Велику роботу провів колишній сільський голова Германівки Обухівського району Київщини А.Шафаренко. Побудували церкву, створили кілька музеїв, видали книги. Нині пан Анатолій – Голова Обухівської райради.
Цікавий досвід є у селі Красносілка на Одещині. Видали книгу про село, створили сайт…
Таких прикладів хоч і небагато, але, вони є. Чесно кажучи, мало знаю про ініціативи Західної України…
Вже власними силами, спираючись на можливості часописів «Нова Січ» і «Музеї України», ми вивели в Інтернет кілька невеликих музеїв сіл і містечок. Нові Петрівці, музей Мар‘янівки, Василівки, Веприка, Яготинщини…
Скориставшись можливостями безкоштовного хостингу, особисто зробив сайт рідного села Осикове, Старобешівського району. http://osikovo.do.am/
Написав про це на власних сайтах, дав інформацію на Народну правду, Хай Вей – надійшло чимало відгуків, пропозицій…
Тема зачепила багатьох. Наталка Безсонова з Хай Вей, написала:
-Вікторе, дякую за ідею. Вчора помістила частину матеріалів з домашнього архіву на блог. http://yashnyky.blogspot.com/
Отож, крім сайту, можна відкрити блог села, чи обрати якусь іншу форму Інтернет-спілкування.
За допомогою мережі можна знайти односельчан, розкиданих світом, провести повноцінну піар-кампанію населеного пункту, вирішити якісь проблеми, привернути увагу преси, залучити туристів, інвесторів… Та просто зберегти якісь спогади, фотографії, історію…
Ніяких державних коштів, постанов і законів не треба!
Потрібен лише ентузіазм, патріотизм та певні навики роботи в Інтернеті.
Зрозуміло, потрібно зібрати матеріали, щось дослідити… Слід залучити місцева владу, вчителів, краєзнавців, поритися в Інтернеті…
Зрозуміло, справа нова, незнайома. Відсутні чіткі рекомендації, методики. Кожен вариться у власному казані… Але, знову таки, є Інтернет. Давайте радитися, спілкуватися, напрацьовувати певні схеми. Сподіваюся, відгукнуться ті, хто вже пройшов цей шлях, поділяться.
Даю лінки на вже створені нами сайти.
Вишгородський музей
Музей Дубно
Битва за Київ у 1943 році
Журнал "Музеї України"
Яготинські музеї
http://veprik.at.ua/
http://zamok-popova.ucoz.ua/
http://osikovo.do.am/
Чекаємо на відгуки і пропозиції! Справа дуже потрібна і благородна.
Звертаю увагу на ресурси, що дають послуги безкоштовного хостингу. Знайти дуже легко через пошуковики.
Давайте спробуємо! І ще одна порада – зайдіть у рідну сільську школу. У них вже є чимало матеріалів про село – по програмі проходять…
Отож, починаємо!
Віктор Тригуб, редактор журналів «Нова Січ» і «Музеї України», Академік Міжнародної академії козацтва, координатор акції «Розкажи про рідне село!»
Акцію вже підтримали: Журнали "Музеї України", "Нова Січ", SecondUSA, CanadaUA-news, Народна Екологічна партія, Булат-інформ, Хай Вей, Народна правда та інші структури...
|