Четверг, 28.03.2024, 22:49
Меню сайта
Категории каталога
Мои статьи [102]
Форма входа
Поиск
Друзья сайта
Статистика

Онлайн всего: 1
Гостей: 1
Пользователей: 0
Наш опрос
Відвідайте Канівський історичний музей
Всего ответов: 98

Каталог статей

Главная » Статьи » Мои статьи

Залізний Хрест і часи Скоропадського

Залізний Хрест і часи Скоропадського

Ця нагорода має давню історію. Оповита легендами і чутками.

Заснували її у Німеччині, під час війни з Наполеоном у 1813 році. Авторство ескізу приписують Карлу Фрідріху Шинкелю. Орден вийшов таким вдалим, що згодом перетворився на символ. Його і в наш час використовують як емблему Бундесверу…

Коли німці, всією нацією, збирали кошти на війну, добровільно здавали золото, срібло, діаманти, навзамін отримуючи від держави дешеві залізні прикраси, виникла нова, металева естетика. Мінімум дорогоцінних металів, максимум заліза, з якого роблять зброю.

Залізний Хрест став першою європейською нагородою, яка вручалася виключно за подвиг – не зважаючи на звання, чи соціальний статус. Зрозуміло, що орден користувався повагою і популярністю в народі і армії.

Існувало кілька версій – 1813, 1870, 1913-14, 1939 років. У нижній частині ордена вказували рік.

До 1918 року існувало три ступені.

Залізний Хрест ІІ класу на чорно-білій стрічці.

І класу – нагрудний.

Великий Хрест залізного Хреста (для генералітету).

У роки Першої Світової війни, орден вручали масово, що дещо знизило його престиж. Говорять про 5 млн. нагороджених ІІ ступенем і 218 тис. І ст.

Для нас цікавим є той факт, що Залізний Хрест отримало чимало українців у роки перебування німців в Україні. Особливо, у часи Скоропадського.

Справа в тому, що коли німці вибили червоних з Києва, розпочали жорстке впровадження європейських порядків. Найняли прибиральниць і почали генеральне прибирання. Вичистили і вимили вулиці, вокзал, публічні місця. Навезли чистого піску, створивши перший впорядкований пляж. Масово видали ліцензії на торгівлю і приватний бізнес. Моментально відкрилися кафе, ресторани, казино, театри…

Радикально розправилися з криміналітетом. Піймали кілька десятків злочинців і після короткого суду публічно розстріляли.

Саме у ті часи розвивається український кінематограф, відкривається Національна бібліотека, Національна галерея, Академія наук, архів, музей.

Для шкіл німці віддрукували 600 тисяч підручників українською мовою.

Чимало знакових подій відбулося у короткий період правління Гетьмана Скоропадського.

Потім – революція у Німеччині. Повернення червоних. Знову репресії, голод, війни, русифікація, хаос…

Чимало офіцерів Скоропадського отримали Залізний Хрест. Ті з них, які виїхали в еміграцію, як правило вціліли. Після війни перебралися до США. Нагороди і досі зберігають в родинах.

Хоча, багато орденів, зброї, комплектів форми вигулькують на різноманітних аукціонах і в салонах. Виник, навіть, цілий напрямок бізнесу – підроблюють нагороди, шиють на продаж нацистську форму…

У світі спостерігається сплеск популярності інтересу до гітлерівських часів. Ідеології. Що не може не тривожити експертів. Європа рухається по колу…

Світлини Залізних Хрестів друкуємо. Як і фото кинджалу, офіцерської форми… Нині це дуже ходовий товар антикварних салонів, які утримуються самі знаєте ким…

Віктор Тригуб, редактор журналу «Музеї України»

 

 

 

 

Категория: Мои статьи | Добавил: kaniv-museum (15.01.2008)
Просмотров: 1373 | Комментарии: 2 | Рейтинг: 0.0/0 |
Всего комментариев: 1
1 morrell  
0
Рад был почитать.

Имя *:
Email *:
Код *: