Пятница, 29.03.2024, 03:58
Меню сайта
Категории каталога
Мои статьи [102]
Форма входа
Поиск
Друзья сайта
Статистика

Онлайн всего: 1
Гостей: 1
Пользователей: 0
Наш опрос
Відвідайте Канівський історичний музей
Всего ответов: 98

Каталог статей

Главная » Статьи » Мои статьи

Чигирин

Чигирин


Козацька тверджа, давній Чигирине,

Уламок слави серед цих полів.

Ліна Костенко

Чигирин

Невеличке містечко на березі Тясмину з близькою, але разом з тим, на перший погляд, нетутешньою назвою. У назві цього українського містечка відчувається і шепіт вітру, і і тупіт копит, і дзенькіт металу, і шум трави, і дівочий плач, і шум трави, і погейкування пастухів, і рокотання грому, і голосіння матерів, і помах крил круків з їх страшним, співом, і спів кобзаря на роздоріжжі, і шум тясминських вод, і славу перемоги, і дружній сміх. І це все в одній назві.

Чигирин

Так як же тлумачиться назва міста Чигирин? Можливо, назва міста, має тюркське походження, від чигир — "шлях, дорога" або "вихід". Іноді її виводять зі слова «чагарник», тобто «місцевість, укрита чагарником».а от народні перекази виводять назву міста від назви чудодійної, водночас і отруйної, і цілющої чигир-трави. За іншими переказами, на тому місті, де перехрещувались шляхи, була криниця, біля якої висів чигир – дерев’ний черпак для води. Присвійний суфікс – ин дає підставу припускати, що назва могла походити від особового імені. У документах згадується татарин на ім’я Чигир-богатир.

Територія, де стоїть сучасне місто, знаходиться на межі степу і лісостепу і ще здавніх-давен було заселене людьми. Причиною цього є не лише природні багатства краю чи вигідне географічне положення, а й невидимий, але дуже сильний, магнетизм чигиринської землі, що кликала сміливців знову і знову. Для того, щоб його відчути треба приїхати сюди і походити по цій землі, помилуватись красою природи, і тоді уже ніколи не забудеться цей край з його чистим, живим повітрям.

Археологи знайшли тут залишки давньоруського поселення. Люди, що жили тут, були воїнами- хліборобами, бо в степу бродили половці, які в будь-який момент могли напасти. Та проїснувало це поселення. Найімовірніше, воно було зруйноване під час монгольської навали. А потім сюди, хоч і через деякий час, прийшли і козаки. Вони і заснували Чигирин.

Літописи вперше згадують про місто під 1532 роком. У 1592 році Чигирин отримав Магдебургське право. Місто виросло. Воно поділялося на дві частини: мале місто на горі, де знаходилися замок і основні укріплення, і велике місто , розташоване попід горою. Вони були обнесені міцним муром. Замок на горі мав близько 200 метрів у довжину і близько 150 м у ширину.Загальна довжина мурів сягала 750 метрів, а міських укріплень – близько трьох кілометрів. Як писав Павло Алеппський з Сирії, який побував у Чигирині 1655 року, «міська фортеця не має собі рівної по всій країні козаків». Єдиний вхід до Чигирина лише був лише з боку Суботова і проходив цілу систему укріплень та підвісний тясминський міст.

У великому місті було кілька торговельних майданів, а також майдани біля Спаської та Успенської церков, біля гетьманського палацу. Вільна забудова створювала неповторне обличчя Чигирина тієї епохи. Вулицями міста ходили і козаки, й іноземці, було чути багато мов. Мешканці займалися землеробством, скотарством, торгівлею. Життя міщан було цікавим та насиченим постійною небезпекою з півдня. Неподалік Чигиринської гори щез XV ст. проходив торгівельний шлях з Києва до Криму. Цим шляхом кримські татари найчастіше пробиралися на Україну.

Та історія до Чигирина поставилась не дуже милосердно. Палац Хмельницького, ратуша і Спаська церква (обидві з другої четверті XVII ст.) не збереглися; лише на Замковій (Богдановій) горі залишилися рештки фортифікацій, вежа Дорошенка. А згори над усім цим спостерігає бронзовий Хмельницький.

Чигирин

І найсумніше те, що не всі місцеві жителі знають шлях на Замкову (Богданову) гору. Їм байдуже до свого минулого, до історії. Та вони забувають, що без минулого немає майбутнього. До того ж, незважаючи на Чигирин має чудові перспективи як один з найвідоміших туристичних центрів України. І останніми роками робляться кроки для відродження престижу цього славного містечка на березі Тясмину.

У 1655 році на всіх універсалах Б.Хмельницького стояло «дано з города столичного Чигирина», дерть Хмельницького стала початком занепаду Чигирина. Ще 20 років після цього Чигирин залишався головним містом Правобережжя. Та постійні війни негативно відбивались на житті міста. 1677-1678 р. – турецькі походи, у ході яких Чигирин було поруйновано. Здавалось, що він не встане. Та сталось неможливе: Чигирин ще раз відродився, але це вже було місто, слава якого залишилась у минулому.

Та ця слава не загинула: з покоління у покоління передавалась вона з уст в уста поколіннями бандуристів, що співали пісні т и думи, що не давали людям остаточно зневіритись.

Чигирин

Сучасний Чигирин переживає свої не кращі часи, як і Україна загалом. Зараз це місто районного підпорядкування, районний центр Черкаської області України з населенням 11, 5 тис.чоловік. Можна з уперненістю сказати, що у Чигирині зараз затишно себе почувають лиш злидні та відчай. Головними проблемами міста є безробіття, алкоголізм, низька народжуваність та висока смертність. Думаю було б цікаво більш детально проаналізувати сучасне становище міста, поглянути у глибину питання. Але це вже тема іншої статті.

Насамкінець хочу висловити сподівання, що Чигирин знайде силу вирішити проблеми, що перед ним стоять і стане одним з центрів відродження України. Він має для цього всі підстави, якщо розглянути значення цього зараз досить скромного містечка з історичної ретроспективи. Чигиринська земля особлива, бо тут кожен камінчик дихає історією.

Чигирин

Категория: Мои статьи | Добавил: kaniv-museum (15.01.2008)
Просмотров: 1486 | Комментарии: 2 | Рейтинг: 0.0/0 |
Всего комментариев: 1
1 алексаандр  
0
лена добрый день у меня большая просьба я разыскиваю своих предков с Украины фамилия моего деда Спектор он жил в Чигирине говорят был богатый занимался рыбным промыслом огромная просьба .если у вас есть какая нибудь информация или можете подсказать куда обратится написать- я буду вам очень благодарен.Спасибо

Имя *:
Email *:
Код *: